يكشنبه, ۲ ارديبهشت ۱۴۰۳، ۰۹:۰۱ ق.ظ

آشپزی، سبک زندگی،دانستنی ها

زندگی واقعا ساده است، ما اصرار داریم آن را پیچیده کنیم «کنفسیوس »

عید فطر در سایر کشور های اسلامی چگونه برگزار می شود؟

  • ۳۱۶۹

عید فطر فقط مختص مسلمانان ایران نیست و کشورهای اسلامی دیگر نیز روز اول ماه شوال را عید فطر می نامند و آن را جشن می گیرند و به هم تبریک می گویند. البته روز عید فطر در همه ی کشورهای اسلامی یکسان نیست و ممکن است یک الی چند روز با هم تفاوت داشته باشند.

در این نوشته به برخی آداب و رسوم عید سعید فطر در سایر کشورهای اسلامی می پردازیم و بررسی می کنیم که عید فطر در سایر کشور های اسلامی چگونه برگزار می شود؟

مطالعه بیشتر: عید فطر امسال چه روزی است و چه اعمالی در آن سفارش شده؟

آداب و رسوم جشن عید فطر در سایر کشور های اسلامی

شاید برایتان جالب باشد که بدانید جشن عید فطر در دیگر کشورهای اسلامی چگونه برگزار می شود و مردم مسلمان کشورهای اسلامی دیگر روز عید فطر و جشن عید فطر را چگونه برگزار می کنند و چه مراسم خاصی برای برگزاری آن دارند.

در ادامه برخی آداب و رسوم کشورهای اسلامی مانند مصر، عربستان، پاکستان، اردن، مالزی، افغانستان، عراق، ترکیه، یمن، تونس، سودان، کویت، اندونزی، هندوستان، امارات، سوریه، فلسطین و میانمار در روز عید فطر را معرفی می کنیم و همچنین تعداد روزهای تعطیل در کشورهای اسلامی جهان به مناسبت عید فطر را به شما می گوییم.

مصر

عید فطر در کشور اسلامی مصر چگونه برگزار می شود؟ مراسم عید فطر در مصر به این صورت است که مصری‌ها به مدت سه روز عید سعید فطر را جشن می‌گیرند. مسلمانان مصری از یک هفته پیش از فرا رسیدن عید فطر به استقبال رفته و مراسم خاصی که برگرفته از میراث گذشتگان آنها است، اجرا می‌کنند.

همچنین بخوانید: متن تبریک عید فطر

نماز عید این کشور بسیار باشکوه برگزار می‌شود و صندوق‌های پرداخت زکات فطریه در محل برگزاری نمازها مستقر می‌شوند. زنان به مناسبت این عید کیک‌های مخصوصی که با آجیل پوشیده شده‌اند را می‌پزند و برگزاری مسابقات ورزشی از جمله اسب‌دوانی از مراسم خاص عید فطر در مصر است.

عید فطر در سایر کشور های اسلامی چگونه برگزار می شود؟

عربستان

عید فطر در عربستان چگونه است؟ عید فطر در عربستان عید بسیار بزرگی محسوب می‌شود تا جایی که مردم خانه‌هایشان را تزیین می‌کنند و بعد از اقامه نماز عید همه در منزل بزرگ خانواده جمع می‌شوند. مردم عربستان بر اساس  آداب و رسوم دیرینه خود صبح روز عید فطر قهوه، چای، انواع آبمیوه‌ها و خرماها را به هم تعارف می‌کنند.

یکی از مشهورترین خوردنی‌های عید فطر در میان مردم عربستان «الکبسه» است که از برنج و گوشت درست می‌شود. از عادت‌های مردم اهل مکه نیز خوردن شیرینی «المنار» بعد از نماز عیدفطر است که زنان آنها را تهیه می‌کنند. مسلمانان در این روز به کودکان آبنبات و اسباب‌بازی هدیه می‌دهند.

پاکستان

عید فطر در کشورهای همسایه ایران مانند پاکستان نیز بسیار باشکوه برگزار می شود. مسلمانان پاکستان نیز مانند دیگر کشورهای مسلمان نشین، روز عید را با اقامه نماز عید فطر و صرف صبحانه ای ساده آغاز می کنند. سپس به دیدار بزرگان خانواده می روند و صله رحم را به جا می آورند.

البته جشن واقعی عید فطر در پاکستان، از ظهر آن روز شروع می شود. شوهرها و پدرها به فرزندان و همسرانشان عیدی می دهند و خانم های خانه، غذای خوش طعمی را که به «خرمای شیرین شده» معروف است، آماده می کنند و همگی با هم به هنگام صرف ناهار، روز عید را جشن می گیرند.

تعطیلات عید فطر در پاکستان سه روز است.

اردن

عید سعید فطر از بزرگترین اعیاد اردن است. مردم از چند روز پیش از فرا رسیدن عید در تکاپوی خانه تکانی، خرید لباس و سایر مایحتاج عید هستند. آنها در این روز به دید و بازدید اقوام، دوستان ، همسایگان و زیارت اهل قبور می پردازند.

همهی مراکز عمومی اردن به مناسبت عید فطر 4 روز تعطیل هستند.

مالزی

مردم مالزی عید فطر را (hari raya puasa) به معنای روز عید می نامند. آنان از چند روز مانده به عید خود را آماده ی استقبال می کنند، شهر را چراغانی کرده به خرید از فروشگاه ها برای آمادگی در روز عید می پردازند. مردم به سفر می روند تا روز عید را در روستاها و شهر های مختلف در کنار خانواده ی خود سپری کنند.

افغانستان

در افغانستان سه روز تعطیل رسمی برای عید فطر در نظر گرفته شده است. این عید دارای تقدس زیادی برای مردم افغانستان است. معمولا مردم برای عید لباس های نو خریده، کودکان و نوجوانان به دست های خود حنا می بندند و عده ی زیادی از مردان و تعداد کمی از زنان برای نماز در مساجد جمع می شوند.

در بعضی  از روستاها مراسم عید به صورت دسته جمعی برگزار می شود به گونه ای که زنان روستا با پخت نوعی نان به همراه همسران و کودکان خود در خانه ی بزرگ روستا جمع می شوند.

عراق

جشن عید فطر در  کشور های اسلامی

یکی از مراسم عید فطر در عراق پخت شیرینی «کلیجه» به صورت دسته جمعی است. برای پخت این شیرینی اعضای خانواده دور هم جمع شده و شیرینی می پزند. این شیرینی با ترکیبی از آرد، روغن، شکر مخلوط با خشکبار، خرما و کنجد تهیه می شود. پس از آن در قالبهای کوچک و بزرگ ریخته و مادر خانه آنها را در داخل فر قرار می دهد.

مردم عراق درجنوب بصره، بر اساس عادت قدیمی در کوچه ها و محله ها جمع شده و غذای مخصوص«المطبک» را که از گوشت و برنج درست شده با هم می خورند.

ترکیه

ترکیه چگونه عید فطر را برگزار می کند؟ عید فطر در ترکیه به دلیل مصرف زیاد شیرینی و آب ‌نبات در این روز به «شکر بایرامی» یعنی عید شکر معروف است. مسلمانان ترکیه چند روز مانده به عید، خانه‌تکانی و پخت و پز شیرینی‌های مخصوص عید را شروع می‌کنند.

نماز عید نیز در حالی با شکوه تمام و با حضور برخی سران سیاسی ترکیه در مساجد سراسر کشور برگزار می‌شود که نمازگزاران بهترین لباس‌های خود را که برای این عید تهیه کرده‌اند، می‌پوشند. عید فطر در ترکیه سه روز تعطیل رسمی است.

یمن

مردم یمن در روز عید فطر به طبیعت می‌روند و و در این روز از طبیعت لذت می‌برند. مسلمانان به مناسبت عید، لباس‌های نو می‌خرند و می‌پوشند. زنان یمنی که در طبخ گوشت و کباب کردن آن شهرت ویژه‌ای دارند، کباب مخصوص برای عید درست می‌کنند. مردان نیز هیزم جمع می‌کنند و برای طبخ کباب مهیا می‌شوند.

تونس

مسلمانان تونسی عید فطر را به مدت دو روز جشن می‌گیرند. عید فطر در تونس با پخت شیرینی مخصوص همراه است که از اجدادشان از صد سال پیش یاد گرفته‌اند.  زنان تونسی شیرینی‌هایی با نام‌های «المقروض»، «الغریبه»، «المحشی» و «الصمصه» درست می‌کنند.

تونسی‌ها عید فطر را عید «صغیر» می‌نامند به دلیل اینکه اعتقاد دارند این عید مورد علاقه کودکان است زیرا بزرگ‌ترها برایشان لباس‌های عید، کفش و اسباب‌بازی می‌خرند و به آنها عیدی می‌دهند.

عید فطر در  کشور های همسایه ایران

سودان

مردم سودان در نیمه ماه مبارک رمضان با خانه تکانی کردن خود را برای عید آماد می کنند. زنان در خانه انواع کیک و شیرینی های محلی را می پزند و بعد از نماز عید به مساجد برده و به میان مردم و افراد کهنسال و کودکان تعارف می کنند.

بعد از نماز عید فطر مردم به دیدن بیماران و افراد کهنسال می روند.

کویت

مردم کویت برای عید فطر هفت شبانه روز جشن می‌گیرند. در ایام عید تمامی مغازه‌ها با پرچم‌هایی مخصوص عید تزیین می‌شوند. تمامی منازل و مغازه‌ها و حتی شرکت‌ها نیز از قبل نظافت شده‌اند و بوی عود از همه جا به مشام می‌رسد. مسلمانان در ایام عید به دیدن اقوام و آشنایان می‌روند و لباس‌هایی نو که برای این عید خریداری کرده‌اند را می‌پوشند.

اندونزی

به مناسبت عید فطر در اندونزی مراسمی به نام «حلال‌به‌حلال» به معنی روز مصالحه و آشتی، در مساجد شهر برگزار می‌شود. در شب عید مسلمانان اندونزی به کوچه و خیابان‏‌ها می‌روند و ندای‌ الله اکبر سر می‏‌دهند.

آن‌ها با زدن طبل و نواختن موسیقی حلول عید فطر را اعلام کرده و به یکدیگر تبریک می‏‌گویند. ارسال کارت تبریک به آشنایان در ایام عید فطر نیز یکی دیگر از رسوم عیدفطر در اندونزی است. یکی از رسم‌های مسلمانان اندونزی در زمان عید فطر، بازگشت بیشتر اندونزیایی‌های خارج‌نشین به کشورشان است. در اندونزی سه‌روز پیش و دو روز پس از عید فطر تعطیل رسمی است.

هندوستان

پس از نماز عید فطر در هندوستان، بزرگ‌ترین فرد خانواده در منزل به انتظار اقوام و آشنایان می‌ماند و برای پذیرایی از آنها، غذای عید فطر تهیه می‌کند.

کوچک‌ترها با حلقه‌های گل به دیدار ریش‌سفید خانواده می‌روند و ظهر عید فطر را با هم می‌گذرانند. در این روز موسیقی سنتی هندی در کوچه و بازار نواخته می‌شود و مردم لباس‌های نو می‌پوشند.

امارات

مسلمانان امارات با خرید لباس نو و تمیز کردن منزل به استقبال عید سعید فطر می‌روند و در روز عید به دیدار اقوام و آشنایان می روند. در روز نخست عید فطر بعد از خوردن خرما و برخی شیرینی‌های سنتی لباس‌های نو به تن کرده و به مسجد می‌روند تا نماز عید را اقامه کنند و به شکرگذاری بپردازند.

بازی‌های جمعی، نقاشی حنا روی دست و داستان‌سرایی، از دیگر مراسم این روز در امارات است.

سوریه

مردم سوریه در ساعات اولیه روز عید نماز خود را در مسجد جامع اموی و یا دیگر مساجد برپا می‌کنند و پس از آن به زیارت اهل قبور رفته و بر سر مزار اموات خود، قرآن تلاوت می‌کنند. مردم سوریه به ویژه در روستاها طبق آداب و رسوم خود اقوام و خانواده‌ها به دور هم بر سر یک سفره که مملو از غذاها، خواراکی‌ها و شیرینی‌های محلی است، جمع می‌شوند.

این شیرینی‌ها شامل «المزالیقات، الملیحی، قطایف و فطایر» می‌شود. در شهرها و استان‌های سوریه، مردم علاوه بر شیرینی‌ها از کیک‌ها و نوشیدنی‌هایی لذت می‌برند که به مدت طولانی آن را تناول نکرده بودند که شامل السندوات، القشه، المحاشی و الکبب می‌شود.

فلسطین

مراسم عید فطر در کشورهای مسلمان

مردم فلسطین، عید فطر را در میان خون و مرگ جشن می‌گیرند، ولی با این وجود مادرها در خانه‌ها شیرینی می‌پزند. پناهندگان فلسطینی در روز عید بر سر مزار اموات و شهدای خود می‌روند و برایشان قرآن تلاوت می‌کنند. یکی از اعضای خانه برای کودکان اسباب بازی‌های ارزان قیمت می‌خرد و به آنها هدیه می‌دهد تا شاید خنده را برلبان کودکان خود بیاورد.

میانمار

عید فطر در میانمار چگونه برگزار می شود؟ جوانان مسلمان میانماری به مناسبت عید فطر گروه‌های آوازخوانی با عنوان «جاگو» تشکیل می‌دهند که به زبان هندی و اردو به معنای «بیدارباش» است.

این گروه‌ها به شهرهای کوچک می‌روند و هنگام سحر شعرهایی را با مضمون معنوی و تنها با استفاده از هارمونیکا می‌خوانند تا مردم برای صرف وعده سحری بیدار شوند.

عید فطر در این کشور تعطیلی رسمی ندارد. مسلمانان برای عرض تبریک، دست راست خود را روی پیشانی می‌گذارند و دست دادن و یا در آغوش گرفتن در این عید رسم نیست.

پخش غذا و هدیه بین خانواده‌ها و کارکنان غیرمسلمان دولت نیز رواج دارد. مسلمانان میانماری در این عید از بزرگ‌تر خود طلب بخشش می‌کنند. در صبح عید فطر نماز جماعت در فضاهای باز برگزار می‌شود و معمولا خانم‌ها در این نماز شرکت نمی‌کنند.

مردم با تزیین خانه‌ها و چراغانی محله‌ها یا ارسال کارت تبریک یا ایمیل تبریک و برگزاری آتش‌بازی جشن می‌گیرند.

به مناسبت عید فطر در سایر کشورهای اسلامی چند روز تعطیل است؟

عید فطر یکی از اصلی‌ترین عید های مسلمانان در کشورهای مختلف عربی و غیر عربی است. تعداد روز های تعطیل به مناسبت عید فطر در کشورهای اسلامی متفاوت است. در اینفوگرافیک زیر تعداد روزهای تعطیل به مناسبت عید فطر در کشورهای اسلامی را مشاهده می کنید.

تعداد روزهای تعطیل به مناسبت عید فطر در کشورهای مسلمان

امیدواریم با مطالعه این مطلب تا حدودی با مراسم عید فطر در  کشورهای همسایه ایران و سایر کشورهای اسلامی آشنا شده باشید و بدانید که عید فطر در سایر کشور های اسلامی چگونه برگزار می شود.

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی

معرفی کوتاه

یک دانش مکانی برای نوشتن مطالب مفید

قوانین و مقررات

محتوای دلخواه شما

تماس با ما

  • تماس با نویسندگان یک دانش